Kdy se dani DPČ?

admin

Updated on:

.
Máte za úkol vydělat co nejvíce, aniž byste museli platit daně? Pak se vám bude líbit pracovat na základě DPP. Při měsíčním výdělku do 10 000 Kč včetně se z práce na DPP nestrhává sociální ani zdravotní pojištění. Navíc pokud u zaměstnavatele podepíšete daňové prohlášení, tak neplatíte ani daň z příjmu. To znamená, že můžete vydělat až 10 000 Kč, aniž byste museli odvádět státu jediný halíř.
Kdy se však dani DPČ? To je důležité, abyste věděli, kdy se vyplatí pracovat na DPP a kdy je lepší přejít na jinou formu zaměstnání. Odpověď je jednoduchá: Pokud překročíte limit 10 000 Kč, tak státu odvedete značnou část vydělaných peněz.
V zásadě se zdanění DPP dělí na dvě části. První je daň z příjmu za prvních 10 000 Kč vydělaných, která je stanovena na 15%. Druhá část je zdanění všeho, co vyděláte nad 10 000 Kč. V tomto případě je to zdanění ve výši 15% z prvních 10 000 Kč a 22% z částky přesahující 10 000 Kč.
Většina lidí, kteří pracují na základě DPP, se snaží udržet příjem pod hranicí 10 000 Kč, aby se vyhnuli placení daní. Z toho důvodu se můžete setkat s lidmi, kteří se rozhodli zkrátit svoji pracovní dobu, aby se udrželi pod hranicí 10 000 Kč.
Měli byste však vědět, že v některých případech se může stát, že budete muset zaplatit daň i za prvních 10 000 Kč. To se stane, pokud jste v minulosti pracovali na základě DPP a vydělali více než 10 000 Kč. V tom případě se daňová povinnost počítá za celou částku vydělanou počínaje prvním dnem, kdy jste začali pracovat na základě DPP.
Abyste si usnadnili výpočet daní, můžete použít daňový kalkulátor, který vám pomůže zjistit, kolik zaplatíte daní z příjmu za prvních 10 000 Kč, a kolik zaplatíte za všechno, co vyděláte nad 10 000 Kč.
Když se vám to podaří, budete mít více peněz na vlastní účely, aniž byste museli platit daň. Pokud se vám tedy příliš nechce odvádět státu peníze, měli byste využít výhody práce na základě DPP a dodržovat limit 10 000 Kč.

Napsat komentář