Co si clovek koupil za Krejcar?

admin

Updated on:

V 17. století byly krejcarem (také známým jako tolar) platidlem, které se v České republice běžně používalo. Koupit za krejcar bylo možné téměř cokoli. Například za 60 krejcarů si mohl člověk koupit zlatníka. Co by si však člověk mohl koupit za méně než 60 krejcarů?
Na začátku 17. století byl za 3 1/2 krejcaru, což je asi stejně jako 50 haléřů, možné koupit loket plátna. Loket plátna bylo přibližně jedna čtvrtina metru plátna. Za 5 krejcarů si lidé mohli koupit slepici. Slepice byly oblíbenou potravinou a byly také používány k produkci vajec a krmiva pro zvířata. Za 14 krejcarů bylo možné koupit sáh dříví. To bylo dost dříví pro jednodenní vytopení a přípravu jídla pro rodinu. A za 15 krejcarů bylo možné koupit celou kopu vajec.
V průběhu 17. století se však česká ekonomika a ceny výrobků stále měnily. K tomu, abychom zjistili, co si člověk může koupit za krejcar v současné době, se podíváme na jeden konkrétní datum – 31. leden 2018.
V současné době je za 1 krejcar, který odpovídá asi 10 haléřům, možné koupit jednu lahev vody. Za 5 krejcarů si můžete koupit malou misku oblíbeného českého jídla – knedlíků. A za 10 krejcarů můžete koupit malý balíček čerstvého ovoce nebo zeleniny.
Ačkoli krejcarem se v současné době už tolik neplatí, v 17. století byli krejcarem velmi běžnou měnou. Lidé si za něj mohli koupit širokou škálu výrobků, od loketu plátna po slepice. Dnes je krejcar více symbolickou měnou, kterou byste mohli použít k nákupu vody, knedlíků nebo ovoce.

Napsat komentář