Který stát má nejmenší státní dluh?

admin

Updated on:

.

Který stát má nejmenší státní dluh? Odpověď se může zdát jednoduchá, ale ve skutečnosti záleží na tom, jak hodnotíme pojem „nejmenší“. Česko se naštěstí dlouhodobě řadí mezi nejméně zadlužené země v Evropské unii. V absolutních číslech dluh českého státu přesáhl v polovině roku 2021 2,98 bilionu korun. O rok dříve, tedy ve třetím čtvrtletí 2021, státní dluh Česka přesahoval 2,43 bilionu korun, relativně pak činil 40,4 procenta HDP.

Jak se Česko dostalo do tak výhodné situace? Odpověď je jednoduchá – Česko je jednou z mála zemí, které dlouhodobě používají aktivní fiskální politiku. To znamená, že stát pečlivě hlídá své výdaje a odrazuje nadměrné utrácení. Za posledních dvacet let se česká vláda snažila za každou cenu minimalizovat státní dluh.

Například v roce 2001 byl státní dluh Česka na úrovni 156 procent HDP. To bylo mnohem vyšší, než je dnešní situace. Státní dluh se však během let snížil na dnešních 40,4 procenta HDP. To je výsledkem tvrdé práce a zásluhou české vlády, která vynaložila obrovské úsilí při dosahování fiskální stability.

Ne všechny země v EU jsou však tak šťastné jako Česko. Například Německo má v současné době státní dluh na úrovni 73,4 procenta HDP. To je třikrát vyšší než český státní dluh. Francie a Itálie mají státní dluh na úrovni 100,9 a 165,4 procent HDP, což je pořád méně než například v Grécku, kde státní dluh dosahuje více než 200 procent HDP.

Říká se, že dluh je jako alkohol – může to začít jako zábava, ale skončí to špatně. Proto je důležité, aby státy pečlivě zvažovaly a pozorovaly své výdaje. Je třeba se vyvarovat nadměrnému utrácení, aby stát nepřesáhl svůj dluhový limit.

Česko se nadále řadí mezi nejméně zadlužené země v EU a jeho státní dluh se drží stabilně pod hranicí 40 procent HDP. To je výsledek dlouhodobého úsilí české vlády a stále dokazuje, že Česko se snaží pečlivě sledovat své výdaje a dosahovat fiskální stability.

Napsat komentář