.
Kdy nelze odmítnout dědictví?
Je to závažné rozhodnutí, protože odmítnutí dědictví může mít pro dědice nevratné důsledky. Chcete-li se ujistit, že je váš záměr správný, je důležité pochopit, kdy je odmítnutí dědictví přípustné a kdy nikoli.
K odmítnutí dědictví se nepřihlíží, dal-li dědic již svým počínáním najevo, že chce dědictví přijmout. Jakmile se dědic projeví, že se zdráhá nebo že je odmítá, nebude to uznáno, a dědictví bude považováno za přijaté. Co se týče odmítání, pak je třeba mít na paměti, že se nepřihlíží ani k odmítnutí dědictví z nejasných důvodů.
Odmítá-li dědictví nepominutelný dědic, může dědictví odmítnout s výhradou povinného dílu. Tento termín se používá pro situaci, kdy dědic odmítne dědictví, ale stále je povinen splnit svůj díl – například pokud je již užitečné zdědit dědictví, ale nechce dědic zaplatit dluhy, které na něm spočívají.
Smluvní dědic z dědické smlouvy může dědictví odmítnout pouze v případě, že to není dědickou smlouvou vyloučeno. V tomto případě se počítá s vědomím, že dědic pochopil, o co jde, a že výslovně odmítl dědictví.
Při rozhodování o odmítnutí dědictví byste měli vzít v úvahu nejen zákonné ustanovení, ale také rizika, která s takovým rozhodnutím souvisí. Odmítnutí dědictví není jen otázkou peněz, ale může mít také vliv na vztahy v rodině. Proto před podáním návrhu na odmítnutí dědictví mějte na paměti možné následky a jaké důsledky by to mohlo mít pro vás a pro ostatní členy rodiny.
Díky tomu, že máte pochopení toho, kdy je odmítnutí dědictví přípustné a kdy nikoli, můžete se ujistit, že zvážíte všechny možnosti a zvolíte si tu nejvhodnější volbu. Nenechte se nikým vést při rozhodování a mějte na paměti, že je to váš život a vy jste ti, kteří musíte nést všechny důsledky.