Kdy bylo euro nejlevnější?

admin

Updated on:

Když se řekne euro, nejspíš nám všem naskočí myšlenka na krizi. A je to logické – v posledních letech eurozóna skutečně prošla několika krizemi, z nichž jednu zažila v roce 2012 v důsledku řecké dluhové krize. Pro nás v Česku to znamenalo, že euro bylo nejlevnější vůbec.

Než se dostaneme k tomu, co euro v roce 2012 stojílo, pojďme se na chvíli zastavit u toho, co se stalo předtím. V roce 2007, kdy eurozóna vstoupila do své ekonomické krize, bylo jedno euro v Česku vyjádřeno za 26,8 koruny. Během dvou let to euro oslabilo, ale potom se roku 2009 začalo zase posilovat, až se dostalo na vrchol po celou dobu existence eurozóny, kdy jedno euro stálo 29,48 koruny.

Toto období následoval sestup, vrcholící řeckou dluhovou krizí. Pod tíhou této krize euro v česku kleslo na nejnižší úroveň, kterou jsme dosud viděli. K 1. lednu 2012 přišlo jedno euro na 22,86 korun.

Pro Česko to byla velká zpráva, zvlášť pro ty, kteří cestovali do zemí, kde se euro používá, nebo dokonce trávili dovolenou v zahraničí. Skvělá zpráva to byla také pro obchodníky, kteří se snažili dovážet zboží z Evropské unie. Prostě to byl skvělý čas pro cestování a obchod.

I když euroza krizi přežila, mělo to za následek i intervence ČNB. Začalo se s nimi roku 2013 a česká měna se díky nim posílila. Zatímco ještě v roce 2012 bylo jedno euro vyjádřeno za 22,86 korun, roku 2019 se dostalo na 25,62 korun.

Je to tedy čas, kdy je dobré se podívat na cenu eura. Díky intervencím ČNB je stále na vyšší úrovni než byla v roce 2012, kdy jsme viděli jeho nejnižší cenu. Takže pokud hledáte něco levnějšího, je lepší svoje výdaje šetřit, dokud se euro nedostane zpět na svou nejnižší úroveň.

Krize eurozónu nezabila, ale posílila. A i když se euro občas dostalo na svou nejnižší úroveň, je třeba si uvědomit, že nejlevnější bylo v roce 2012. K 1. lednu 2019 bylo jedno euro v Česku vyjádřeno za 25,62 korun, takže je to stále cenově výhodné. Pro všechny, kteří hledají něco levnějšího, je to příležitost, jak ušetřit, dokud se euro nedostane na svou nejnižší úroveň.

Napsat komentář