Jaká je daň z úroků?

admin

Updated on:

.

Jaká je daň z úroků?

Když našetříte peníze, je to skvělý pocit. Ale je toho ještě více, když vám banka nebo spořitelna za vaše peníze připíše nějaké úroky. Už to není jen vaše, ale i vaše výdělek. Jenže s výdělkem pocházejí i určité zákonné povinnosti. A jednou z nich je daň z úroků.

Když jste si něco naspořili, možná se obáváte, že na výnosy z úroků budete muset platit daň. Nezoufejte, je to sice tak, že výnosy z úroků podléhají srážkové dani ve výši 15 %, ale nebojte se, že když si naspoříte například 100 000 Kč, budete platit daň z celé částky. Dani podléhají pouze připsané úroky, tedy jen to, co vám banka nebo spořitelna připíše na účet.

Srážková daň z úroků se platí dle zákona o správě daní. Je to daň, která se platí přímo z výnosu. To znamená, že když banka nebo spořitelna připíše na váš účet například částku ve výši 10 000 Kč, kterou jste získali z úroků, bude vás daň stát 1500 Kč. Tato daň se automaticky odečítá od částky, kterou vám banka či spořitelna připíše na účet.

Takže, když si naspoříte například 100 000 Kč, nebojte se, že budete muset platit daň z celé částky. Daň podléhá pouze připsaným úrokům, tedy jen to, co vám banka nebo spořitelna připíše na účet. A samozřejmě, daň z úroků je ve výši 15 %.

Mějte na paměti, že daň z úroků se nevztahuje pouze na úroky z účtů v bance nebo na spořicích účtech. Stejně tak se vztahuje na úroky z cenných papírů, jako jsou dluhopisy, akcie nebo obligace. Je proto důležité, abyste si byli vědomi, že na výdělky z těchto cenných papírů bude také nutné zaplatit daň.

Navíc, pokud si naspoříte více jak 30 000 Kč, budete muset o svém výdělku z úroků informovat finanční úřad. To lze udělat buď pomocí formuláře, nebo online. Samozřejmě, pokud je daň z úroků platná, budete také muset uhradit daňovou povinnost.

V každém případě, jakmile jste si vědomi toho, jak funguje daň z úroků, můžete si být jisti, že i když vám banka nebo spořitelna připíše nějaké úroky, budete muset zaplatit daň. Ale na druhou stranu, je to přece skvělé, že vám výdělky přinášejí i nějakou finanční výhodu.

Napsat komentář