Jak zjistím jestli mám někde dluh?

admin

Updated on:

Každý z nás se občas potýká s problémem, jak zjistit, jestli máme někde dluh. Dluhy, z nichž si často ani nejsme vědomi, mohou ovlivnit naše finanční rozpočty a příští kroky, takže je důležité je zjistit. Naštěstí existuje několik způsobů, jak to udělat.

Nejdříve je třeba uvědomit si, že existují dva druhy dluhů. Prvním je bankovní dluh, který vám poskytne banka nebo jiná finanční instituce. Druhým je nebankovní dluh, který můžete mít například s obchodníkem nebo s jiným osobním věřitelem.

Když se ptáte, jak zjistíte, jestli máte nějaký dluh, první věcí, kterou byste měli udělat, je zkontrolovat svůj bankovní účet. Pokud jste někdy uzavřeli úvěr nebo kreditní kartu, měli byste vidět záznamy o splátkách. Toto je dobrý způsob, jak zjistit, zda máte nějaký aktivní úvěr. Měli byste také zkontrolovat, jestli jste někdy požádali o půjčku, ale ji nedostali. I v tomto případě může být záznam o tomto případu v bankovním účtu.

Dalším dobrým způsobem, jak zjistit, jestli máte nějaký dluh, je obrátit se na veřejně dostupné databáze dluhů. Například v USA můžete vyhledat veřejně dostupnou databázi s názvem National Consumer Credit Reporting System. Tento systém ukládá informace o všech bankovních a nebankovních úvěrech, které lidé uzavřeli. Kromě toho můžete také vyhledat informace o osobním dluhu na veřejných amerických soudních záznamech.

V neposlední řadě, je možné se obrátit i na Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI). Tato registra obsahují informace o všech bankovních a nebankovních dluzích, které lidé v důsledku finančních problémů měli v průběhu let. Na stav svých dluhů se mohou lidé poptat u obou rejstříků najednou, přes jednu webovou stránku www.kolikmam.cz.

Dalším dobrým způsobem, jak zjistit, jestli máme nějaký dluh, je obrátit se na svého bankovního poradce nebo finančního poradce. Oni jsou schopni poskytnout informace o všech aktivních úvěrech a půjčkách, které máme, a mohou také poradit, jak s tímto problémem naložit.

Abyste mohli získat informace o svých dluzích, měli byste vždy vyplnit povinnou žádost. Tato žádost se obvykle liší v závislosti na druhu úvěru. Někdy budete muset vyplnit formulář na webových stránkách, jindy se budete muset obrátit na úředníky.

Nezapomeňte, že je důležité zjistit, jestli máte nějaký dluh, co nejdříve. To vám může pomoci předcházet finančním problémům v budoucnu. Takže pokud máte nějaké pochybnosti, měli byste je zkontrolovat 10. 11. 2022.

Napsat komentář