Jak zjistím jestli mám dluh na zdravotní pojištění?

admin

Updated on:

.

Jak zjistím jestli mám dluh na zdravotní pojištění?

Každý Čech je povinen platit pojistné na veřejné zdravotní pojištění. Pro mnoho z nás je to povinnost, kterou plníme, aniž bychom si uvědomovali, že existuje způsob, jak zjistit, jestli splácíme dluh na zdravotní pojištění.

V první řadě, je nutné zmínit, že většina pojišťoven má na svých webových stránkách sekci, ve které můžete najít přehled vykázané péče (ošetření v nemocnici, u lékaře, zákroky apod.), což vám pomůže zjistit, kolik jste dosud zaplatili na zdravotní pojištění.

Druhou možností je zajít přímo na pobočku pojišťovny, kde můžete na počkání a bezplatně získat výpis, resp. vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Ten vám napoví, jestli jste pojištění zaplatili včas a v plné výši.

V případě, že byste výpis nezískali ani na pojišťovně, ani online, můžete si zažádat o informace o svém pojištění na Úřadu práce. Tam vám řeknou, jestli máte nějaký nedoplatek.

Pokud se ukáže, že jste něco na pojištění nedoplatili, můžete se vrátit k pojišťovně nebo do Úřadu práce a zeptat se, jak můžete tuto částku uhradit.

Kromě toho, že můžete získat informace o svém pojištění na pojišťovně, Úřadu práce či online, ještě jednou zapůsobí zmínka o tom, že je kontrola pojistného také pravidelně prováděna pojišťovnami. Pokud pojišťovna zjistí, že někomu chybí platby na pojištění, bude to oznámeno zdravotnímu pojišťovnímu úřadu, který pak může nařídit uhrazení nedoplatku.

Proto je důležité pravidelně kontrolovat své pojištění. Pokud zjistíte, že se vám něco nedoplatilo, doporučujeme vám, abyste nedoplatek co nejdříve uhradili, abyste se vyhnuli pokutám a dalším postihům.

Jak jste si mohli přečíst, existuje několik způsobů, jak zjistit, jestli máte dluh na zdravotní pojištění. Pokud potřebujete získat informace o svém pojištění, zkuste se podívat na webové stránky pojišťovny, zajít na pobočku pojišťovny nebo se obrátit na Úřad práce. Také je dobré pravidelně kontrolovat, jestli vše splatíte včas, abyste se vyhnuli postihům.

Napsat komentář