Jak doplatit úvěr?

admin

Updated on:

Máte úvěr a přemýšlíte o jeho doplatění? Není to tak složité, jak se může zdát. Nejdříve si zjistěte, jakou společností je úvěr poskytován, poté přemýšlejte o tom, jakým způsobem jej doplatit.
Chcete-li doplatit celý dluh najednou, musíte o to společnost většinou předem písemně požádat (například v Raiffeisenbank stačí zavolat na call centrum, v České spořitelně můžete doplatit dluh celý, aniž byste dopředu žádali, částku totiž vidíte například i internetovém bankovnictví), ta vám pak vypočítá částku, kterou musíte zaplatit, aby se úvěr doplatil.
Někdy je možné zvolit i postup rozložení úvěru do několika splátek. To však záleží na úvěru a bankovní společnosti, která ho poskytuje. Pokud se tato možnost nabízí, banka vám vypočítá potřebnou splátku, která by měla být dostatečná na doplatek úvěru v době jeho splatnosti.
Pokud však chcete doplatit úvěr předčasně, můžete počítat s tím, že banka vám účtuje úrokové sankce. Tyto sankce jsou zpravidla nižší než úroky, které byste zaplatili za zbývající dobu splatnosti, proto se mnohdy vyplatí úvěr předčasně doplatit.
Pokud máte úvěr u jiné instituce než banky, jako jsou například nebankovní společnosti, pravidla se liší. U těchto společností se musíte obvykle dohodnout s poskytovatelem úvěru, abyste mohli doplatit úvěr předčasně, a to buď částečně nebo celý.
Ještě jedna věc je třeba mít na paměti – doplatek úvěru se provádí vždy v daném termínu, pokud tedy chcete, aby se úvěr doplatil v čase, je třeba to zařídit dostatečně dopředu.
Pokud se chcete dozvědět více o doplatku úvěru, můžete se obrátit na vaši banku nebo na poskytovatele úvěru a informovat se o možnostech, které vám nabízí. Někdy je možné využít i různé internetové služby, které vám mohou pomoci s doplatkem úvěru, ale to se liší v závislosti na úvěru a poskytovateli.
Ať už se rozhodnete doplatit úvěr celý nebo částečně, vždy je důležité, abyste dodržovali termíny splátek, abyste se vyhnuli finančním problémům. Doplatek úvěru je snadný, pokud máte dostatek informací a můžete si být jistí, že váš úvěr je v dobrých rukou.

Napsat komentář