Kdo byl na 20 bankovce?

admin

Updated on:

Kdo byl na 20 bankovce?

Každý z nás může mít na sobě bankovku, ale kolik lidí si uvědomuje, kdo je na ní zobrazen? Dnešní článek vám představí tři odvážné muže, kteří jsou zobrazeni na českých mincích 20 haléřů.

Jako první se pojďme podívat na 10 haléřů. Na této minci je Jiří Prádler. Prádler byl český malíř a grafik, který se narodil v roce 1913 v Rakovnicku. Po dokončení střední školy vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Prádler byl nejen významným malířem, ale také ceněným návrhářem. Jeho návrh pro 10 haléřů byl oceněn jako nejlepší návrh mincí v roce 1992. Mince má průměr 15,5 mm a zobrazuje portrét Jiřího Prádlera.

Další mincí je 20 haléřů. Na této minci je zobrazen Jaroslav Bejvl. Bejvl se narodil v roce 1909 v Praze a vystudoval Akademii výtvarných umění. Bylo to jeho první dílo, které bylo publikováno na minci. Návrh byl schválen v roce 1993. Mince má průměr 17 mm a na ní je umístěn portrét Jaroslava Bejvla.

Poslední mincí je 50 haléřů. Na této minci je zobrazen Vladimír Oppl. Oppl se narodil v roce 1945 v Ostravě a vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Návrh pro 50 haléřů byl oceněn jako nejlepší návrh mincí v roce 1993. Mince má průměr 19 mm a na ní je umístěn portrét Vladimíra Oppla.

Tři odvážní muži byli na českých mincích 20 haléřů. Jiří Prádler na 10 haléřů, Jaroslav Bejvl na 20 haléřů a Vladimír Oppl na 50 haléřů. Všichni tři odvážní muži byli oceněni za své návrhy jako nejlepší návrhy mincí v České republice. Budoucnost ukáže, zda budou jejich návrhy stále tak oblíbené.

Napsat komentář