Vzácné české mince jsou stejně fascinující, jako jejich historie. Některé z nejvzácnějších mince se datují až do období po 1. světové válce, kdy Československo bojovalo o svoji nezávislost. Každý, kdo je zvědavý, co se skrývá za tajemnou historií českých mincí, by se měl seznámit s následujícími pěti nejvzácnějšími kousky.
PĚTIHALÉŘ 1924. Jde bezesporu o nejvzácnější československou oběžnou minci, jejíž cena se v současnosti pohybuje v rozmezí 120 000 – 180 000 Kč. Mince byla razena v mincovně v Praze a vyrobena z oceli. Mince s nápisem „Československá republika“ a s portrétem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
PĚTIKORUNA 1937. Druhá nejvzácnější oběžná československá mince. Cenově se pohybuje v rozmezí 10 000 – 12 000 Kč. Mince s oboustranným nápisem „Československá republika“, s portrétem T.G. Masaryka a s motivy zvířat. Byla razena v mincovně v Praze.
DESETIKORUNA 1933. Třetí nejvzácnější oběžná československá mince. Cenově se pohybuje v rozmezí 2 000 – 4 000 Kč. Mince s nápisem „Československá republika“, s portrétem T.G. Masaryka a s motivy zvířat. Byla razena v mincovně v Praze.
PĚTISOKOL (zkušební ražba). Mezi nejvzácnější zkušební ražby patří československá pětisokolka. Její cena se pohybuje v rozmezí od 50 000 Kč do 100 000 Kč. Mince s nápisem „Československá republika“, s portrétem T.G. Masaryka a s motivy zvířat.
PADESÁTISTOTINA 1920 (zkušební ražba). Další československá zkušební ražba s nápisem „Československá republika“, s portrétem T.G. Masaryka a s motivy zvířat. Padesátistotinu nelze sehnat tak snadno a její cena se pohybuje v rozmezí od 100 000 Kč do 500 000 Kč.
Všechny tyto vzácné české mince jsou skutečným důkazem historie Československa a jeho boj o nezávislost. Není se čemu divit, že se staly zdrojem obdivu a zájmu numismatiků po celém světě. Jejich nákup je však pro mnohé kolekcionáře nedostupný, neboť jsou nesmírně vzácné a cenově náročné. Přesto se však tyto mincovní kousky stále uchovávají a obdivují po celém světě.