Jak zjistit jestli mi dají půjčku?

admin

Updated on:

.

Chceš vědět, jak zjistit, jestli ti dají půjčku? V České republice existují tři registry, do kterých banky nahlíží před poskytnutím hypotéky. Můžou to být Bankovní registr klientských informací (CBCB), Nebankovní registr klientských informací (CNCB) nebo SOLUS – zájmové sdružení právnických osob.

Abys mohl zjistit, jestli ti banka půjčí, musíš se nejprve podívat do těchto registrů. Ty totiž obsahují informace o tvých dluzích, platbách a úvěrové historii. Pokud jsou informace, které tam máš, negativní, banka se může rozhodnout, že ti půjčku nedá.

Pokud máš podezření, že by se něco negativního mohlo objevit v těchto registrech, můžeš si je vyhledat a zjistit, jestli ti banka skutečně půjčí. Toho se dá dosáhnout prostřednictvím místní banky nebo přímo přes internet. Pokud to uděláš přímo přes internet, pak stačí jen, abys zadal/a své osobní údaje a číslo OP.

Kromě toho, že se můžeš podívat do registrů, aby ses dozvěděl/a, jestli ti banka půjčku dá, můžeš se také rozhodnout, že si vymažeš své negativní záznamy z registru. To se dělá pomocí tzv. „zákona o výmazu“, který se datuje k 12.12.2018. Tento zákon stanoví, že můžeš požádat o výmaz informací ze záznamů v těchto registrech, pokud ty informace nejsou pravdivé nebo vypršel jejich 5letý limit.

Takže když chceš zjistit, jestli ti banka dá půjčku, je důležité se podívat do registrů a zjistit, jestli jsou tam negativní informace. Pokud je tam něco negativního, můžeš se rozhodnout, že si ty informace necháš nebo je vymažeš pomocí zákona o výmazu. Takže teď už víš, jak zjistit, jestli ti dají půjčku.

Napsat komentář