Jak si domluvit brigadu?

admin

Updated on:

Jak si domluvit brigádu?
Všichni jsme si jistě někdy přáli mít brigádu. Někteří z nás to dokonce uspěli a vybudovali si kariéru, která vychází z krátkodobých pracovních dohod. Když jste konečně sehnali vytouženou brigádu, je dobré ji posvětit smlouvou.
Ústní dohoda o brigádě může být sice snadnější, ale je třeba si uvědomit, že vás zdaleka nijak nechrání proti rozmary zaměstnavatele. Proto je důležité, abyste dohodu písemně uzavřeli.
Jaký druh smlouvy je vhodný pro krátkodobou brigádu? V takovém případě byste se měli držet dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Dohoda o provedení práce se většinou používá v případě jednorázových akcí, například když se potřebujete postarat o nějakou vybranou úlohu. Může se jednat o programování, design, přípravu webových stránek, úpravu fotografií nebo vypracování poradenské zprávy.
Smlouva o pracovní činnosti se zase používá v případě dlouhodobější práce, jako jsou například částečné úvazky nebo víkendové brigády. Můžete se v ní dohodnout na dalších podmínkách, jako je třeba doba odpracovaná během jednoho týdne nebo měsíce.
Ať už je vaše brigáda jakákoliv, je dobré, abyste si dohodu o práci písemně uzavřeli. Musíte v ní popsat rozsah práce, kterou budete provádět, kolik času jí budete věnovat, a jaká je odměna. Kromě toho by měla obsahovat i informace o dodržování pracovních předpisů, osobních údajích a o způsobu placení.
V České republice se všechny výdělky z obou dohod daní. Pokud jste občanem České republiky a začnete vykonávat brigádu, musíte se zaregistrovat jako osoba samostatně výdělečně činná.
Kde hledat brigádu? Existuje mnoho stránek, které nabízejí inzeráty na brigády. Můžete zkusit stránky jako Brigády.cz, Prace.cz nebo Pracuj.cz. Práce se tam objevují často, stačí jen vyplnit formulář a začít hledat.
Jakmile najdete brigádu, která vám vyhovuje, vytvořte smlouvu. Nezapomínejte na správné uvedení termínů a podmínek. I když je písemná dohoda náročná, je to jediný způsob, jak vás chránit před nečekanými situacemi.
Navíc, od 26. 1. 2015 se všechny výdělky z obou dohod daní. Takže si zvolte svou budoucí brigádu se zvýšenou opatrností.
Pamatujte, že písemná dohoda o práci je důležitou součástí každé brigády. Ušetří vám čas, peníze a pomůže vám lépe se orientovat ve vztazích s potenciálním zaměstnavatelem.
Takže, ať už sháníte brigádu na krátkou nebo dlouhou dobu, vždy si ji nejdřív důkladně promyslete a následně ji posvěťte smlouvou. Je to jediný způsob, jak zajistit vaši ochranu.

Napsat komentář