Jak se daní výnos z akcií?

admin

.
V současnosti se daňování zisků z akcií v České republice často podceňuje. Ve skutečnosti však existuje mnoho věcí, které byste měli vědět o daních z úroků z akcií, zejména pokud jste obchodník s akciemi. Pokud se chcete vyhnout nechtěným daňovým pokutám a nečekaným překvapením, je důležité vědět všechny důležité informace o tom, jak se daní výnosy z akcií.
V případě tuzemských dividend, tedy dividend vyplacených společnostmi obchodovaných na pražské burze (ČEZ, Moneta a další), jsou dividendy zpravidla připsány v čisté výši, tj. již zdaněny srážkovou daní 15 %. Proto se kapitálový výnos z českých akcií neuvádí do daňového přiznání.
Pokud obchodujete s akciemi zahraničních společností, můžete se stále setkat s 15% srážkovou daní, která je stanovena u dividend vyplacených ze zahraničí. Někdy může být nutné převést tento poplatek na český účet daňového subjektu, abyste se vyhnuli nelegálnímu daňovému úniku.
V případě, že zahraniční dividendy získáte prostřednictvím obchodování se zahraničními akciemi, můžete se stále setkat s 15% srážkovou daní. Avšak pokud se rozhodnete obchodovat s akciemi na zahraničních burzách, budete muset odvést daň z kapitálových výnosů.
Pokud jste obchodník s akciemi, který získal kapitálový výnos od 1. 4. 2023, měli byste se o tento výnos důsledně starat. Zdaňování kapitálových výnosů se provádí v souladu s Zákonem o daních z příjmů.
Kapitálový výnos zahraničních dividend je zpravidla zdaněn srážkovou daní ve výši 15 % z celkového výnosu. To znamená, že v případě, že jste získali dividendu ve výši 10 000 Kč, musíte odvést 1 500 Kč jako daň.
Kromě srážkové daně se také může vztahovat k příjmům z kapitálových výnosů daň z příjmů. Při získávání kapitálových výnosů, jako jsou dividendy, je nejdůležitější si uvědomit, že částka, kterou získáte, bude zdaněna a že budete muset tyto daně odvést.
V závěru je třeba zdůraznit, že obchodníci s akciemi by měli být vždy ostražití vůči daním z kapitálových výnosů, které je třeba odvést. Musíte si uvědomit, že získaná dividenda bude zdaněna a že budete muset odvést daně. Důležité je také zjistit, zda se na vás vztahuje srážková daň nebo daň z příjmů. Pro všechny obchodníky s akciemi je tedy důležité, aby si důkladně přečetli zákon o daních z příjmů a aby si byli vědomi všech příslušných poplatků a daní.

Napsat komentář