Jak se dá zneužít rodné číslo?

admin

Updated on:

.

Rodné číslo je pro každého člověka v České republice jedinečné. Je to číslo, které nás provází po celý život. Jeho znalosti by se mohlo zneužít, ale štěstím je, že samo o sobě není až tak zneužitelné.

Tomáš Paták, tiskový mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů, uvedl: „Rodné číslo samo o sobě, bez znalosti dalších údajů, zneužitelné není“. To nás uklidňuje, protože to znamená, že pokud se nám někdo snaží získat naše rodné číslo, můžeme mu ho dát bez obav.

Ale i tak je velmi důležité vědět, jak se rodné číslo dá zneužít. Když se někomu podaří získat vaše rodné číslo, mohou s ním udělat řadu věcí. Můžou použít vaše rodné číslo k získání dalších údajů o vás, takže mohou snadno získat přístup k vašim finančním účtům, bankovním účtům nebo dokonce vezmout si půjčku ve vašem jméně.

Můžete se bránit před zneužitím svého rodného čísla. Nezveřejňujte jej vůbec na sociálních médiích nebo jiných veřejných webových stránkách. Pokud je to možné, neposkytujte jej žádným neznámým osobám ani společnostem, které vás o něj požádají. Můžete se také zeptat, proč je vůbec požadováno a zda je nutné jej zadat, nebo zda není možné ho nahradit jinou informací.

Kromě toho byste se měli často zabývat aktualizací svých osobních údajů. Mnoho společností, jako jsou banky, pojišťovny nebo dokonce úřady, budou požadovat vaše rodné číslo. Je proto důležité, abyste si byli jisti, že všechny tyto společnosti mají vaše aktuální údaje a že vaše údaje jsou pravdivé a aktuální.

Pokud se obáváte zneužití svého rodného čísla, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který vám poskytne další informace a poradí vám, jak se zabezpečit a chránit před zneužitím.

Konečně je tu ještě jedna věc, o které bychom měli pamatovat. Rodné číslo je velmi důležité a jeho zneužití může mít špatné následky. Proto bychom měli vždy pečlivě uvažovat, předtím, než jeho zveřejníme nebo dáme někomu jinému.

Napsat komentář