Jak se cítí člověk v depresi?

admin

Updated on:

Když se řekne deprese, mnoho lidí si ji spojuje především se smutkem, ale toto onemocnění zasahuje do mnoha aspektů života. Jak se tedy cítí člověk v depresi?
Deprese je velmi osobní záležitost. Každý člověk je jiný a má odlišné příznaky a symptomy. Avšak některé běžné příznaky se většinou objeví. Mnoho lidí se v depresi cítí smutní, bez energie, bez chuti k ničemu a především bez radosti. U lidí v depresi můžeme také pozorovat výčitky, pocity méněcennosti a strach.
Motivace je jedna z oblastí, která u lidí s depresí trpí nejvíce. Nemají chuť do aktivit a do činností se musí nutit. I když se jim to přece jen podaří, jejich úkoly mohou trvat mnohem déle a vyžadovat více úsilí. Někteří lidé se mohou v depresi cítit úplně bez energie a bez chuti k ničemu.
Koncentrace může být pro lidi v depresi také těžká. Je složité se soustředit na úkoly nebo na jiné činnosti, stejně jako je obtížné mluvit a komunikovat s ostatními. Někteří lidé v depresi se mohou cítit dost zmatení a rozptýlení.
Paměť je také jednou z oblastí, která může být narušena u lidí v depresi. Je těžké si zapamatovat informace a zapomíná se snadno i na běžné věci. Může se také stát, že se člověk začne vyhýbat situacím, ve kterých může mít paměť narušenou.
Mezi další příznaky deprese patří úzkost, noční můry, únava, změny chování a třeba také úbytek váhy. U některých lidí se může vyskytnout i bolest, bez jakéhokoli fyzického důvodu.
Deprese může být velmi těžkým obdobím v životě člověka. Jeho pocity se mohou měnit velmi rychle a mohou být silné a nepříjemné. Člověk se může cítit zranitelný a velmi citlivý. Je důležité si uvědomit, že deprese je onemocnění, a ne postoj. Není třeba se stydět za příznaky, je důležité si najít odpovídající léčbu a podporu.

Napsat komentář