Co s penězi s úzkým proužkem?

admin

Updated on:

Je čas se se staršími bankovkami s úzkým proužkem rozloučit!
Pokud patříte mezi milovníky pamětních mincí nebo občas používáte starší bankovky z let 1995-1999, máme pro vás bohužel špatnou zprávu. 30. června 2022 skončila platnost těchto bankovek s úzkým stříbřitým proužkem. Po tomto datu už je obchodníci ze zákona nemusí přijímat k placení.
Je to sice smutná zpráva, ale od 14. září 2022 bude vyhrazený termín, kdy všechny neplatné bankovky s úzkým proužkem můžete odevzdat na vámi vybrané pobočce České národní banky (ČNB). Poté vám ČNB zaplatí jejich nominální hodnotu – 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč.
Ale pozor, existují určité podmínky. Můžete odevzdat pouze bankovky o nominální hodnotě 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč. A musí být v dobrém stavu, aby je ČNB mohla přijmout.
Také je dobré vědět, že ČNB přijímá bankovky s úzkým proužkem od 14. září 2022 pouze na určitých pobočkách. Většina z nich se nachází v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a Hradci Králové.
Pokud nevíte, jak staré bankovky máte, ČNB pro vás má řešení. Abyste zjistili, zda můžete své bankovky s úzkým proužkem odevzdat, doporučujeme, abyste se podívali na datum vydání a ražby na jejich reverzní straně.
Je důležité si uvědomit, že starší bankovky s úzkým proužkem již před 30. červnem 2022 nebyly obchodníky přijímány. Takže, pokud máte některé z těchto bankovek, nezdržujte se s jejich odevzdáním.
Pokud chcete získat více informací o přijímání starších bankovek s úzkým proužkem, neváhejte se obrátit na nejbližší pobočku ČNB. Případně můžete navštívit webové stránky ČNB pro další informace.
Takže, pokud jste stále majiteli starých bankovek s úzkým proužkem, mějte na paměti, že je můžete odevzdat pouze do 14. září 2022. Připravte se na smutné loučení a užijte si váš poslední výlet do minulosti.

Napsat komentář