Co s bankovkami s uzkym Prouzkem?

admin

Updated on:

S blížícím se datem 30. června 2022 se bankovky s úzkým stříbřitým proužkem, vydané v letech 1995–1999, stávají postupně neplatnými. Toto datum je posledním dnem, kdy je obchodníci ze zákona povinni přijímat bankovky s úzkým proužkem jako zaplacení.

Takových bankovek je hned několik – nominální hodnota 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč. Tyto bankovky se dají jednoduše odlišit od novějších bankovek tím, že místo širokého proužku na spodní hraně tisku mají úzký stříbřitý proužek. Tyto úzké proužky jsou potvrzením o autenticitě bankovky.

Pokud ještě držíte nějakou takovou bankovku, je nejvyšší čas ji vyměnit. Bankovky s úzkým proužkem můžete vyměnit ve všech bankách a směnárnách do 14. září 2022. Od tohoto data už nebudou akceptovány jako platný platidlo.

Už od července 2022 budou obchodníci přijímat pouze nové bankovky s širokým proužkem. Tyto nové bankovky jsou zajištěny moderní technologií, která je chrání před paděláním. Nové bankovky mají široký proužek s třpytkami na spodní hraně tisku. Třpytky se mění ve vlnovou formu, pokud bankovku vystavíte světlu.

Bankovky s úzkým proužkem se staly něčím více než jen platidlem. Pro mnohé lidi představují kulturní kuriozitu a symbol naší historie. Proto se většina lidí snaží takové bankovky zachovat pro budoucí generace.

Nemusíte mít strach, pokud máte nějakou takovou bankovku. Můžete ji bez obav vyměnit ve všech bankách a směnárnách do 14. září 2022. Až bankovky s úzkým proužkem úplně vyjdou z oběhu, můžete je vystavit jako součást vaší historické sbírky.

Pokud máte nějakou bankovku s úzkým proužkem, vyberte si zajímavou památku na staré časy a vyměňte ji do 14. září 2022. Bankovky s úzkým proužkem se stávají příběhy, které se budou vyprávět po mnoho let.

Napsat komentář