Co kdyz mi nekdo ukradne obcanku?

admin

Updated on:

Když Vám někdo ukradne Vaši občanku, zdá se to v první chvíli jako apokalypsa. Nejen, že vy jste o jednu velmi důležitou věc ochuzeni, ale navíc se musíte vypořádat s velkými komplikacemi, které s sebou ztráta občanky nese. Přitom přijdete o důležité doklady potřebné k provádění nejrůznějších aktivit.

Občanský průkaz (občanka) je pro české občany velmi důležitá věc, bez které se člověk nedokáže bezproblémově dostat do některých zemí a podobně. Není ale jen doklad pro cestování. Je to také jediný oficiální doklad prokazující Vaši totožnost. Totožnost, kterou potřebujete pro vyřízení nejrůznějších úředních záležitostí a podobně.

Pokud navzdory sebelepší péči občanku neochráníte – čili ji ztratíte, někdo vám ji ukradne nebo ji zničíte, máte povinnost to neprodleně ohlásit městskému úřadu s rozšířenou působností nebo matričnímu úřadu. V případě krádeže by však vaše první cesta měla mířit na policii.

Ztráta občanky je velmi frustrující. Nejen, že se bez ní nemůžete dokázat totožnost, ale navíc je velkou logistickou noční můrou vyřídit všechny ty potřebné úkony, abyste se opět mohli cítit „v bezpečí“.

Co tedy dělat, když vám někdo ukradne občanku? První věc, kterou musíte udělat, je zajít na policii, abyste mohli podat stížnost. Policie poté zahájí vyšetřování a bude se snažit občanku nalézt.

Následně je potřeba kontaktovat městský úřad s rozšířenou působností nebo matriční úřad. Těm je potřeba doložit potvrzení o podání stížnosti na policii a vyplnit několik formulářů. Je zde také potřeba doklad o totožnosti (např. starší pas nebo řidičský průkaz).

Poté, co máte všechny dokumenty v pořádku, můžete očekávat, že občanku dostanete zpět za několik týdnů.

Jakmile dostanete občanku zpět, je důležité, abyste ji udržovali v bezpečí. Nejen, že se Vám tím ušetří značné množství času a stresu, ale navíc se zabrání tomu, že by občanku někdo mohl opět ukrást.

Ještě jednou je třeba zdůraznit, že když vám někdo ukradne občanku, první krok, který je potřeba udělat, je zajít na policii. Případ musí být totiž vyšetřen a následně můžete vyplnit všechny potřebné formuláře, abyste mohli občanku vyřídit.

Je velmi důležité, abyste občanku udržovali v bezpečí a předešli tak nějaké další ztrátě. Vždy buďte opatrní a připravte se na to, že v případě ztráty občanky čeká celou řadu logistických nočních můr.

Napsat komentář