Kdo má nárok na insolvenci?

admin

Updated on:

.

Jste dlužníkem a nemůžete splácet své dluhy? Zvažujete insolvenci, ale nevíte, zda máte nárok? Pak jste na správném místě! Čtěte dál, abyste se dozvěděli vše, co potřebujete vědět o nároku na insolvenci.

Prvním a nejdůležitějším krokem k získání insolvence je to, že žadatel o insolvenci musí být schopen splácet alespoň minimální splátky. Kdysi to znamenalo, že žadatel musel prokázat, že je schopen splácet alespoň 30% svých dluhů, ale dnes je to jiné. Nyní se očekává, že každý měsíc bude žadatel o insolvenci platit minimální náklady na vedení insolvence (cca 900 Kč bez DPH) a stejnou částku bude muset dlužník zaplatit i na úhradu dluhů.

Kromě finanční způsobilosti má žadatel o insolvenci ještě několik dalších požadavků, které musí splnit. Například musí mít trvalý pobyt na území České republiky a musí být starší 18 let. Pokud je žadatel zaměstnaný, musí mu zaměstnavatel přijmout souhlas s tím, že žadatel bude mít část svých příjmů uložena na účtu pro insolvenční správce.

Pokud se někdo rozhodne žádat o insolvenci, musí nejprve podat žádost o zahájení insolvence. Tato žádost se podává k tomu určenému insolvenčnímu soudu a musí obsahovat informace o celkové výši dluhu, počtu věřitelů, počtu účtů, které budou zaplaceny a všechny další informace, které se mohou související s insolvencí.

Ještě před zahájením insolvence se musí žadatel seznámit s návrhem na řešení. Tento návrh je udělen Insolvenčním správcem a musí být schválen insolvenčním soudem. Tento návrh může obsahovat několik různých možností, včetně oddlužení, částečného odpuštění dluhů nebo zaplacení části dluhu v hotovosti.

Máte-li zájem o podání insolvenční žádosti, je důležité mít na paměti, že žádost o insolvenci musí být podána nejpozději do 25. 8. 2022. Pokud nebudete moci splácet své dluhy do této doby, nezoufejte – stále můžete požádat o oddlužení nebo o částečnou úlevu od dluhu.

Insolvence je způsob, jak se zbavit svých dluhů, ale jako první musíte být schopni splácet alespoň minimální splátky. Pokud jste schopni splácet alespoň náklady na vedení insolvence a stejnou částku i na úhradu dluhů, můžete zvážit podání insolvenční žádosti. Nezapomeňte, že žádost o insolvenci musí být podána nejpozději do 25. 8. 2022.

Pokud máte případné další otázky ohledně nároku na insolvenci nebo chcete-li se dozvědět více o procesu, kontaktujte nás – rádi vám poradíme.

Napsat komentář