Jaký stát má největší státní dluh?

admin

Updated on:

.

Když se zeptáte, který stát má největší státní dluh, je velmi pravděpodobné, že vám bude odpověď znít Japonsko, Súdán či Řecko. To je proto, že tyto tři státy mají 17. února 2022 poměrem dluhu k HDP výrazně nad 200 % a jsou tedy na prvním místě. Za nimi pak následují Eritrea (175 %), Kapverdy (160 %) a Itálie (154 %).

Významný státní dluh může být důsledkem různých věcí. Některé státy používají peníze na financování svých veřejných výdajů, ať už na sociální dávky nebo infrastrukturu. Jiné státy zase čelí hospodářským problémům kvůli světové recesi nebo jiným vnějším faktorům.

V případě Japonska je jeho státní dluh výsledkem dlouhého období ekonomické stagnace, které začalo v roce 1990. Od té doby se ekonomice Japonska nepodařilo dosáhnout výrazného růstu. Na druhou stranu, ekonomika Japonska je stále velmi silná a je považována za jednu z nejsilnějších na světě.

Řecko se pravděpodobně dostalo do největšího státního dluhu v důsledku ekonomické krize, která začala v roce 2008. Následně bylo požadováno, aby si Řecko půjčilo peníze, aby mohlo splácet své starší závazky. To se stalo spouštěčem obrovského státního dluhu, který má Řecko dnes.

Ještě větší problémy má Súdán. Díky válce a občanskému nepokoji se v posledních letech ekonomice Súdánu nedařilo. Súdán se proto uchýlil k půjčování peněz, aby mohl pokrýt své státní výdaje. To uvrhlo Súdán do obrovského státního dluhu, který je dnes více než 200 % jeho HDP.

Eritrea a Kapverdy jsou obě malé země s malou ekonomikou. Mají velmi omezené zdroje a jsou zranitelné vůči vnějším vlivům. To znamená, že když se jim nedaří, nemají dost peněz na financování svých veřejných výdajů a musí půjčovat. Oba státy tak mají velmi vysoký státní dluh, který se blíží k 150 % HDP.

Itálie je posledním z prvních šesti států, které mají největší státní dluh. Italský státní dluh se za posledních několik let výrazně zvýšil, protože ekonomika Itálie se trápí už několik let. Itálie se snažila držet dluh pod kontrolou, ale zdá se, že v tomto boji nakonec prohrává.

Když se zeptáte, který stát má největší státní dluh, je odpověď jasná: Japonsko, Súdán a Řecko mají poměrem dluhu k HDP výrazně nad 200 % a jsou tedy na prvním místě. Za nimi pak následují Eritrea (175 %), Kapverdy (160 %) a Itálie (154 %). Je třeba poznamenat, že všechny tyto státy se snaží splácet své dluhy, ale vzhledem k jejich ekonomickým problémům to bude těžké. Nicméně doufejme, že se jim brzy podaří zvrátit tento trend a jejich státní dluh bude opět kontrolovatelný.

Napsat komentář