.
Jak vymoci dluh se smlouvou?
Všichni jistě známe situaci, kdy se při obchodním jednání zavazujeme splatit dluh. A pokud to nedodržíme? Jak vymoci dluh se smlouvou?
Je-li smlouva platná a máte i doklad o tom, že jste dlužníkovi peníze skutečně předali (zpravidla příjmový pokladní doklad nebo výpis z bankovního účtu), pak je čas zahájit vymáhání pohledávky výzvou dlužníkovi k dobrovolné úhradě.
Nejjednodušší je zaslat dlužníkovi oficiální výzvu k úhradě pohledávky dle dohody, která je uvedena ve smlouvě. Pro tento účel je vhodné využít služeb notáře, který takovou výzvu vystaví a zašle dlužníkovi. Tato výzva je nezbytná k získání nároku na náhradu nákladů soudního řízení v případě, že dlužník dluh nezaplatí.
V případě, že dlužník dluh odmítne zaplatit, je možné vymáhat peníze soudní cestou. Nejdříve je třeba podat návrh na uzavření smlouvy o vymáhání pohledávky. V této smlouvě musí být uvedené přesné údaje o dlužníkovi, jako je jeho jméno, adresa a další podrobnosti.
Jakmile je tato smlouva uzavřena, je možné obrátit se na soud se žádostí o vymožení pohledávky. Soud v případě, že bude sporu rozhodnout ve prospěch žalobce, může dlužníka uvést do povinnosti platit pohledávku. Pokud dlužník ani poté dluh nezaplatí, může soud dlužníka uvést do osobního bankrotu.
Nezapomeňte, že je třeba věnovat pozornost datům uvedeným ve smlouvě. Pokud jsou tyto údaje nesprávné, může to vést k problémům s vymáháním pohledávky.
Vymožení dluhu se smlouvou může být obtížné, ale je to možné. Pokud jste se zavázali splatit dluh a nezvládnete to, je dobré se obrátit na odborníka, který vám pomůže. Poradí vám, jak postupovat, a vyšetří, zda je smlouva platná.
Nakonec, pokud se vám podaří dluh vymoci se smlouvou, je to dobrá zpráva. Můžete se konečně vymanit z finančních problémů a začít si splácet své dluhy a začít nový život.