Když se řekne celní poplatek, mnozí lidé nemyslí na něj jako na něco co musí být splaceno. Možná to považují za malou formálnost, kterou je třeba provést při zahraničním nákupu, ale skutečnost je taková, že i když nezaplatíte celní poplatek, mohou vás čekat vážné důsledky.
Začneme však u toho, co to vlastně znamená „celní poplatek“. Celní poplatek je poplatek, který je vybírán pro zboží, které je dováženo do České republiky. Tyto poplatky jsou vybírány ve prospěch státu a slouží k financování obchodu a ochraně trhu. Celní dluh pro dané zboží vyměřuje a vymáhá celní orgán v rámci celního řízení.
Můžete si myslet, že vyhnout se placení celního poplatku není velkou věcí, ale to byste se mýlili. Důsledky za nezaplacení celního dluhu jsou velmi vážné. V případě nezaplacení celního dluhu může celní správa uložit pokutu do výše až 50 000 Kč nebo zabavit samotné zboží.
V některých případech vám může být dokonce uděleno trestní stíhání. To, zda budete stíháni, záleží na celníkovi. Váš celník by měl být schopen poradit vám, jak nejlépe postupovat v případě, že se rozhodnete neplatit celní poplatek.
Nejdůležitější věcí je, abyste zaplatili celní dluh včas. Celní dluh musí být zaplacen do 9. září 2015, pokud jej nezaplatíte včas, můžete se ocitnout v problémech.
Celní poplatky se mohou lišit v závislosti na zemi, odkud zboží pochází. Je také důležité vědět, že existují různé typy poplatků a některé z nich se vztahují pouze na určité typy zboží. Je proto důležité, abyste se na celní poplatky dobře informovali a abyste se ujistili, že je zaplatíte včas.
Navíc, pokud se rozhodnete pro nákup zboží za hranicemi České republiky, je třeba vzít v úvahu, že kromě celních poplatků budete také muset zaplatit daně a poplatky na mezinárodní dovoz.
V každém případě je důležité, abyste se dobře informovali o celních poplatcích, které se týkají vašeho nákupu, abyste předešli možným problémům. Pokud pochopíte, kdy a jak zaplatit celní poplatek, zabráníte případným finančním a trestním důsledkům.