.
Z jakého kovů je pětikoruna? Jaké byly tyhle mince?
Představte si, že vyrazíte do minulosti v roce 1928. Když se podíváte do vaší peněženky, narazíte na krásnou mince. Je to pětikoruna, kterou byste mohli použít k nákupu nebo k jiným finančním transakcím. Pětikoruny s obsahem stříbra a mědi v poměru 50% kovu byly raženy a užívány v letech 1928-1932.
Pětikoruna je běžně známá jako první československá mince, která byla ražena v nově vybudované Československé republice. Mince byla prvně ražena v roce 1928 a byla to stříbrná mince o hmotnosti 17,3 gramů a o průměru 32 milimetrů. Na jedné straně mince bylo vyobrazeno národní znamení, na druhé straně byla vyobrazena hlavní znaky československé republiky.
Všechny pětikoruny byly raženy ze směsi stříbra a mědi, konkrétně ze směsi 50 % mědi a 50 % stříbra. Mince měly hustotu 7,88 g/cm3, což je vyšší než hustota stříbra (10,5 g/cm3). To mělo za následek, že mince byla o něco těžší než stejně velká mince z čistého stříbra.
Kromě toho měly pětikoruny také podobu kruhu s jedním prstenem uprostřed. Na prstenu byly vyobrazeny dvě poloměry s textem „Československá Republika“ a „Pětikoruna“. Na vnitřním kruhu byl vyobrazen datum ražby mince a vnější kruh byl vyobrazen národním znamením.
Přestože byly pětikoruny raženy po dobu čtyř let, byly nakonec staženy z oběhu roku 1932. Během této doby se vydalo přibližně 17 milionů těchto mincí. Mnoho z nich bylo pohřbeno, aby byly ochráněny před krádeží. Existují však i dnes některé pětikoruny, které jsou stále užívány a uchovávány jako sběratelské předměty.
Jak můžete vidět, pětikoruna byla první mince ražená v nové Československé republice a stále je dnes velmi vyhledávanou sběratelskou mincí. Byla vyrobena z kombinace stříbra a mědi v poměru 50 % kovu a byla ražena a užívána v letech 1928-1932. Pětikoruna je nádherným připomenutím minulosti. Pokud máte to štěstí, najdete jednu z těchto mincí a užíváte si její historii.