Na co si Češi nejčastěji půjčují?

admin

Updated on:

Když si lidé vezmou půjčku, často si nedokáží představit, na co ji ve skutečnosti využijí. Naštěstí existují výzkumy, které nám pomáhají pochopit, jak Češi používají úvěry. Například výzkum z roku 2020, který provedla společnost Fincentrum Group, prozkoumal, na co si nejčastěji Češi půjčují.
Z výzkumu vyplynulo, že nejčastěji si Češi půjčují na auta a motorky (36 %) nebo na spotřební elektroniku (29 %). To bylo pravděpodobně dáno tím, že tyto dvě kategorie představují největší výdaje českých domácností.
I když si Češi často půjčují na auta a spotřební elektroniku, téměř tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že by si nikdy nepůjčily na dovolenou (73 %), na sportovní vybavení (48 %) nebo na splátku jiné půjčky (42 %).
Pokud jde o obecné chování, ve vztahu k zadlužování, většina Čechů (71 %) tvrdí, že se snaží vyhýbat finančním potížím. Přesto se však rizikově chová každý desátý Čech.
Díky těmto zjištěním je jasné, že Češi jsou obecně velmi opatrní při používání půjček. Nejčastěji si půjčují na zboží, které mohou okamžitě využít, jako jsou auta nebo spotřební elektronika. Na rozdíl od ostatních zemí jsou Češi obecně opatrní, co se týče zadlužování, a většina z nich se snaží omezit finanční rizika.
I když je to zdravý finanční postoj, musíte být opatrní při půjčování. Půjčky by měly být využity pouze v nejnutnějších případech a pečlivě zvážit, zda je nákup, na který si půjčujete, opravdu nutný. Nezapomeňte také vždy zvážit dostupné možnosti financování. Například můžete hledat slevy nebo se ucházet o hotovostní výplaty u slevových programů.
Pokud se rozhodnete půjčit si, nezapomeňte si pořádně promyslet, na co si půjčujete a zda je to skutečně nezbytné. Přečtěte si také všechny podmínky úvěru, abyste se ujistili, že víte, co platíte a na co se zavazujete. Ujistěte se, že vaši rozhodnutí jsou opravdu finančně zdravá.

Napsat komentář