Kdy už zub nejde zachranit?

admin

Updated on:

Když už zub nejde zachránit: Co je za tím a jak tomu předcházet?
Věděli jste, že nejčastějším důvodem, proč se vyžaduje endodontické ošetření, je zánět zubní dřeně a nervu? Tento zánět, známý jako pulpitida, vzniká postupným rozšířením zubního kazu. Ve vzácných případech může dojít i k odumření dřeně a nervu.
Robert Vondruška, vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka, vysvětluje, že nejčastější příčinou zánětu zubní dřeně je postupné rozšíření zubního kazu. V počáteční fázi se projevuje intenzivní bolestí, která se v průběhu času zhoršuje. Pokud je příčinou pulpitida kaz, je potřeba jej co nejdříve odstranit.
Pokud je zánět zubní dřeně již příliš rozšířený, může endodontické ošetření zachránit zub. Pokud jsou ovšem buňky již odumřelé, nemůže být zub zachráněn. Může být však uvolněn a nahrazen protézou.
Endodontické ošetření se skládá z několika kroků: Lékař ošetří dutinu zubu anestetikem. Poté se zub otevře a odstraní se odumřelé nebo zkažené tkáně. Následně se vyčistí kanálky, ve kterých se nacházely nervy a krevní cévy. Na konci se do kanálků vloží materiál, který je obvykle vyroben z kaučuku, gumy nebo skla.
Při endodontickém ošetření je velmi důležité, aby se provádělo správně. Ošetření je proto vysoce odborná záležitost, která musí být prováděna pouze zkušenými lékaři.
Můžete se však vyhnout endodontickému ošetření, pokud budete pečlivě dbát na svůj zubní kaz. Můžete to udělat tím, že budete důsledně a pravidelně navštěvovat svého zubaře, budete dbát na osobní hygienu zubů a odstraníte zubní kaz co nejdříve. Díky tomu se vám podaří zabránit šíření kazu a vyhnete se tak nebezpečným zánětům zubní dřeně.
Pokud se však již ocitnete v situaci, kdy váš zub již nelze zachránit, je důležité okamžitě vyhledat pomoc odborníka. Ať už se rozhodnete pro endodontické ošetření nebo pro extrakci zubu, je třeba poradit se s odborníkem, aby se předešlo zdravotním komplikacím.
Když už zub nejde zachránit, můžete si být jisti, že odborníci zubních center jsou vždy připraveni vám pomoci.
Nezoufejte, pokud se vám už zub nedaří zachránit. S pomocí zkušeného zubního lékaře a správnou prevencí se vám podaří snížit riziko vzniku zánětu zubní dřeně a vyhnete se tak potřebě ošetření.

Napsat komentář