Kdy pujdou uroky dolů?

admin

Updated on:

.

Lidé se celou dobu ptají, kdy půjdou úroky u hypoték dolů. Je to jeden z nejčastějších dotazů, které se na hypoteční trh týkají. Odpověď na toto téma ještě není jasná, protože výhled je stále nejasný a je vysoce pravděpodobné, že do roku 2023 se úrokové sazby dostanou pouze na šest procent.

V posledních měsících jsme se setkali s několika vývoji, které naznačují, že hypoteční sazby budou klesat. Například Česká národní banka zahájila proces snižování repo sazby v dubnu 2020, který měl za cíl uvolnit bankovní systém. To mělo za následek, že úrokové sazby krátkodobých úvěrů se snížily na nejnižší úroveň od roku 2006.

V průběhu roku 2020 se situace na hypotečním trhu uklidnila a úrokové sazby se stabilizovaly. Banky jsou nyní velmi opatrné, protože jsou si vědomy toho, jak rychle se situace může změnit. S tím souvisí i to, že se banky snaží udržet úrokové sazby na relativně vysoké úrovni, aby se mohly vyhnout riziku ztráty z nezajištěných úvěrů.

Na druhou stranu, když se podíváme na hypoteční trh z hlediska spotřebitele, není situace tak negativní. V současné době existuje řada hypoték, které mají úrokové sazby mezi čtyřmi až pěti procenty. To je nízká úroveň ve srovnání s výší sazeb před pandemií. Také existuje několik bank, které jsou ochotny poskytnout hypotéky s úrokovou sazbou nižší než čtyři procenta.

Bohužel, pokud se vám líbí myšlenka na ještě levnější hypotéky, budete si muset na své přání ještě počkat. Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

Existují však některé akce, které můžete podniknout, abyste se pokusili ušetřit peníze. Například pokud se chystáte požádat o hypotéku, doporučuje se získat co nejvíce nabídek od různých bank, abyste mohli porovnat jejich nabídky. Také je důležité srovnávat nejen úrokovou sazbu, ale také poplatky a celkovou cenu, kterou zaplatíte během doby splácení hypotéky.

Na závěr, otázka „Kdy půjdou úroky u hypoték dolů?“ je stále velmi obtížná na odpověď. Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent. Tím neříkáme, že nemůžete využít současnou situaci a ušetřit peníze, jen říkáme, že se na velmi nízké úrokové sazby ještě musíme počkat.

Napsat komentář