Kdy končí bankovky s tenkým proužkem?

admin

Updated on:

Kdy končí bankovky s tenkým proužkem?
Pokud jste člověk, který ještě nenosí po světě starší bankovky s úzkým stříbřitým proužkem, je načase je zaměnit. Platnost starších vzorů bankovek z let 1995–1999 skončila 30. června 2022 a bankovky těchto nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem nebudou po tomto datu už obchodníky ze zákona přijímány k placení.
Toto opatření bylo přijato v roce 2002, kdy byl zaveden nový systém zajištění bankovek v České republice. Jelikož se tato bankovky vydávaly již od roku 1995, bylo zapotřebí stanovit datum, kdy dojde k jejich vyřazení. Zároveň je však dobré vědět, že bankovky tyto nominálních hodnot mají i nadále platnost i po 30. červnu 2022, jsou však zároveň znehodnoceny.
Dalším důležitým datem je 14. 9. 2022. To je datum, od kterého jsou všechny starší bankovky s tenkým proužkem vyřazeny z oběhu a nelze je již použít k placení. Tento den všichni majitelé těchto bankovek musí nahradit jejich platnost jinými bankovkami.
V současné době je možné vyměnit staré bankovky s úzkým stříbřitým proužkem za nové u všech poboček České národní banky. Můžete je vyměnit za stejnou hodnotu, nebo vyměnit i za vyšší hodnotu.
Výměna starých bankovek s úzkým stříbřitým proužkem za nové je snadná a jednoduchá. Nejprve je nutné si vzít staré bankovky s úzkým stříbřitým proužkem na pobočku ČNB. Poté vám bude přidělena jedinečná kódová čísla, která budou tvořit platnou dobíjecí kartu. S touto kartou lze poté nakupovat ve všech obchodech a dobíjet ji na pobočce ČNB.
Je třeba mít na paměti, že všechny bankovky s úzkým stříbřitým proužkem vyřazené po 30. červnu 2022 budou už nedobytné. Proto je nutné je vyměnit za nové.
Vyměňte bankovky s úzkým stříbřitým proužkem co nejdříve, abyste se vyhnuli znehodnocení. Výměna je snadná a rychlá, takže nečekejte až do posledního dne!

Napsat komentář