Kdy je možná mimořádná splátka hypotéky?

admin

Updated on:

Máte hypotéku a toužíte po mimořádné splátce? Máte štěstí! ČNB v březnu 2019 vydala vysvětlení tohoto pojmu, což znamená, že mimořádná splátka hypotéky může být vysoce dostupná i během období fixace úrokové sazby.
Kdy je tedy možná mimořádná splátka hypotéky? Podle nových pravidel můžete mimořádnou splátku provést kdykoliv, a to za cenu účelně vynaložených nákladů banky. To znamená, že můžete požádat banku o mimořádnou splátku, kdykoliv to uznáte za vhodné.
Nicméně, proč byste měli vůbec o mimořádné splátce uvažovat? Mimochodem, je to dobrý nápad?
Když splácíte hypotéku, banka si účtuje úroky za pronájem peněz, které jste od ní půjčili. Jednou z výhod mimořádné splátky je, že může značně snížit celkovou částku, kterou zaplatíte za hypotéku. Splátka částky, kterou jste půjčili, znamená, že budete platit méně úroků. To je velká výhoda, protože úroky jsou často nejvyšší částí účtovaných poplatků.
Mimochodem, mimořádná splátka vám také umožňuje snížit dobu splácení hypotéky. Tím se můžete zbavit hypotéky dříve, než jste plánovali.
Také je důležité zmínit, že mimořádná splátka může být nákladná. Banky často účtují poplatky za mimořádnou splátku, takže byste měli pochopit, že se vám může vyplatit čekat, dokud se úroková sazba nezmění.
Pokud zvažujete mimořádnou splátku, je důležité pochopit, jak se to bude vztahovat k vašemu půjčení. Nejprve se ujistěte, že vaše banka umožňuje mimořádné splátky. Pak zjistěte, jaké náklady byste zaplatili za mimořádnou splátku a jestli se vám to vyplatí.
Další věc, kterou byste měli udělat, je vyhodnotit, zda je pro vás mimořádná splátka vhodná. Protože banky účtují poplatky za mimořádnou splátku, musíte se ujistit, že je výhodné splácet částku, kterou jste půjčili, dříve, než se vyplatí.
Takže, abychom shrnuli, mimořádná splátka hypotéky je možná kdykoliv za cenu účelně vynaložených nákladů banky. Když zvažujete mimořádnou splátku, musíte zvážit, jaké jsou náklady na její provedení a jestli je pro vás výhodné ji provést. Dokud se úroková sazba nezmění, je možné, že se vyplatí čekat.
I když může být mimořádná splátka nákladná, může se také vyplatit v krátkodobém horizontu. Pokud splácíte hypotéku, tato možnost je vždy na stole. Proto neváhejte a zvažte možnost mimořádné splátky.

Napsat komentář