Kdo byl na papírové 10?

admin

Updated on:

.

Kdo byl na papírové desetikoruně? V dnešním světě digitalizace a elektronických plateb jsou peníze často vnímány jako pouhé číslo v účtu, ale historicky byly i krásnou a vznešenou částí kultury. Je to osobitá výpověď o národním sebevědomí a skvostná učebnice dějin.

V Československu byla jedním z těchto příkladů papírová desetikoruna, kterou znali všichni. Bankovka s tvářemi dvou mladých dívek, Martu Cisárikovou a Margitu Hlaváčikovou, se na trhu objevila v roce 1961 a zůstala tak až do roku 1988. Dívky na desetikoruně se staly nedílnou součástí československého života a vyjadřovaly sebevědomí a prosperity země.

Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková byly obě studentky na výtvarné škole ve Vysokém Mýtě. Marta se narodila v roce 1943 a Margita v roce 1944. Obě dívky dostaly příležitost stát se obličeji národního obrazu prosperity a modernizace. Právě proto, že byly mladší než jejich předchůdci, odrážely jejich tváře víru, že československá republika dosáhla ekonomických a sociálních úspěchů.

Fotografii obou dívek, které byly umístěny na bankovce, pořídil fotograf František Šebek. Obraz byl vytištěn na straně přední bankovky a byla v něm vytvořena ilustrace, která zobrazovala hradby hradu Hluboka nad Vltavou a modrou oblohu. Na obrázku byly obě dívky umístěny kolem symbolu svobody, uvnitř kruhu a na pozadí československé vlajky.

Tato desetikoruna se stala jednou z nejznámějších bankovek v Československu. Během třiceti let platila za potraviny, oblečení, benzin a další věci. Bankovka s obrázkem dívek se stala symbolem společného úsilí země o prosperitu.

I když bankovka se skončila roku 1988, Marta a Margita se stále objevují v mnoha různých místech. Kromě toho, že jsou často zahrnuty v československých muzeích a historických galeriích, objevují se i v nových médiích. V roce 2018 byly obě dívky na bankovce znovu oživeny v populární počítačové hře.

Dívky z československé desetikoruny Marta Cisáriková a Margita Hlaváčiková byly symbolem mladosti, naděje a optimismu. Jejich obličeje na bankovce byly důkazem místního sebevědomí a prosperity, a jejich příběhy jsou stále živé ve vzpomínkách Čechů a Slováků.

Napsat komentář