Jakou zvolit dobu fixace?

admin

Updated on:

.
Když přichází na fixaci úvěru, mnoho lidí se ptá: Jakou dobu fixace zvolit? Většina z nás má jen povrchní znalosti o tom, co to je a jak to funguje. Abychom vám pomohli porozumět, jakou dobu fixace vybrat, přinášíme tento článek.
Nejprve je třeba vysvětlit, co je to fixace. Fixace je doba, po kterou se úrokové sazby z úvěru nedotknou. Pokud se rozhodnete pro fixaci, bude váš úvěr mít pevnou sazbu, ať se v průběhu času výše úrokových sazeb mění. Délka fixace může být krátká (například jedno až pět let) nebo delší (například deset let).
V den psaní tohoto článku (19. 1. 2023) jsou pětileté fixace výhodnější než desetileté, ale během roku 2022 byly často o několik desetin procentního bodu výhodnější. Není to tedy černobílý problém a je nutné zvážit obě možnosti.
Abychom vám pomohli rozhodnout, jakou dobu fixace zvolit, zde jsou některé věci, které byste měli vzít v úvahu:
-Vyberte délku, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Můžete se rozhodnout pro kratší dobu, pokud očekáváte, že vám vaše finanční situace bude zlepšovat, nebo naopak pro delší dobu, pokud plánujete držet úvěr delší dobu.
-Věnujte pozornost úrokovým sazbám. Na trhu jsou dostupné různé sazby úroků, které se mohou lišit v závislosti na době fixace. Ujistěte se, že jste si vybrali tu nejvýhodnější sazbu.
-Nezapomeňte na poplatky. Může být také nutné zaplatit poplatky za čerpání úvěru, ať už se jedná o poplatek za přijetí úvěru, úrokové poplatky nebo poplatky za poskytnutí úvěru.
-Vezměte v úvahu možnost refinancování. Pokud vás finanční situace zlepší po skončení doby fixace, můžete refinancovat svůj úvěr na nižší úrokovou sazbu.
-Vezměte v úvahu svou schopnost splácet. Doba fixace ovlivňuje výši měsíčních splátek, takže byste měli vybrat dobu, kterou můžete bez problémů splácet.
Konečně, když se rozhodnete pro jednu z těchto možností, ujistěte se, že jste si vybrali tu správnou. Nezapomeňte, že doba fixace ovlivňuje výši úrokových sazeb, poplatků a měsíčních splátek. Proto je důležité si pečlivě promyslet všechna pro a proti, abyste se ujistili, že jste vybrali nejvhodnější dobu fixace.
Závěrem lze říci, že při výběru délky fixace musíte zvážit svou finanční situaci, úrokové sazby a poplatky. Ačkoli pětileté fixace jsou výhodnější (v den psaní tohoto článku) než desetileté, může se situace měnit, takže je důležité pečlivě zvážit své možnosti, abyste se ujistili, že jste vybrali tu nejvhodnější dobu fixace.

Napsat komentář