Jak zjistím RPSN?

admin

Updated on:

.

Jak zjistím RPSN?

Když hledáte půjčku, je to zcela běžné, že se bude jednat o úrokovou sazbu. Ale také byste se měli zajímat o RPSN. RPSN (Rozhodná Procentní Sazba Nákladů) je číslo, které ukazuje celkovou částku, kterou zaplatíte za vybranou půjčku. Zahrnuje úrokovou sazbu, ale také další poplatky. Nejčastěji se bude jednat o poplatek za sjednání půjčky. Proto je důležité si toto číslo zjistit, když hledáte nejvýhodnější půjčku.

Kde najdu RPSN?

RPSN bývá uvedeno někde na konci smlouvy malým písmem. Pokud je smlouva sepsána papírovou formou, mělo by být toto číslo vytištěno na samostatném listu. Pokud se jedná o smlouvu elektronickou, bude se toto číslo nacházet ve smlouvě. Pokud se nedokážete úplně orientovat ve smlouvě, zeptejte se prodejce, kde najdete RPSN.

Je RPSN stejné jako úroková sazba?

Ne. Úroková sazba se týká pouze úroků, které budete platit. Rozdíl mezi úrokem a RPSN tvoří ostatní poplatky, jako je poplatek za sjednání půjčky nebo poplatek za předčasné splacení. Výše zmíněné poplatky se totiž do výše úrokové sazby nepromítají. Čím je vyšší rozdíl mezi úrokem a RPSN, tím vyšší pozornost doporučujeme při zvažování takové půjčky. Logicky RPSN nemůže být nikdy nižší než úroková sazba.

Jak RPSN ovlivňuje výši půjčky?

Když se rozhodujete mezi různými druhy půjček, měli byste vždy zvážit konkrétní výši RPSN. Čím vyšší RPSN, tím vyšší celková cena půjčky. Proto je dobré, pokud můžete srovnat RPSN mezi různými druhy úvěrů. To vám umožní vidět, který úvěr je nejlevnější.

Jakým způsobem se RPSN počítá?

RPSN se obvykle počítá na základě celkové částky půjčky, výše úrokové sazby a dalších poplatků. Pro počítání RPSN se využívá složitý matematický vzorec, který může být náročný na pochopení. Pokud nejste zběhlí v matematice, obraťte se na odborníka nebo poradce, který vám může pomoci výpočet RPSN.

Závěr

Jak vidíte, nalezení RPSN není příliš složité. Pokud hledáte půjčku, je důležité, abyste si toto číslo zjistili, abyste mohli porovnat s jinými typy úvěrů. Nezapomeňte také vzít v úvahu i další poplatky, které se obvykle nezohledňují v úrokové sazbě. Ujistěte se, že si vše dobře promyslíte, abyste získali nejvýhodnější úvěr.

Napsat komentář