Jak si spočítat hypotéku?

admin

Updated on:

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak spočítat hypotéku? Může to být složité, ale jakmile se naučíte, můžete využít výhodných podmínek, které jsou k dispozici. Pokud si myslíte, že můžete splácet hypotéku, je dobré zvážit, jakým způsobem ji spočítat.
Nejprve je důležité si uvědomit, že podle zákona jsou k dispozici různé podmínky pro lidi pod 36 let a lidi starší 36 let. Pokud máte méně než 36 let, můžete dlužit až 9,5 násobek svého čistého ročního příjmu a měsíční splátka může být až polovina měsíčního čistého příjmu. Pokud máte více než 36 let, celková výše vašich úvěrů a dluhů nesmí překročit 8,5 násobek čistého ročního příjmu a měsíční splátka by měla být alespoň 45 % měsíčního čistého příjmu.
Když víte, jakou částku můžete dlužit, můžete začít počítat výši hypotéky. Za prvé, musíte znát výši svého čistého ročního příjmu. Poté vynásobte tento číslo příslušným násobkem a to vám dá částku, kterou si můžete dovolit dlužit. Příkladem by bylo, že pokud máte čistý roční příjem 30 000 Kč, pokud máte méně než 36 let, můžete dlužit až 285 000 Kč.
Dalším krokem je výpočet výše splátek. Nejprve si musíte zjistit, jak dlouho budete hypotéku splácet. Pak musíte vynásobit počet měsíců do splatnosti hypotéky úrokovou sazbou, kterou banka nabízí. Poté je nutné vynásobit výsledné číslo částkou, kterou si můžete dovolit dlužit. Částka, kterou dostanete, bude výše vaší měsíční splátky. Příkladem by bylo, že pokud vám banka nabízí úrokovou sazbu 3 % a potřebujete splácet hypotéku po dobu 60 měsíců, výše měsíční splátky by byla 6375 Kč.
Posledním krokem je stanovení dat splatnosti hypotéky. Banky vám mohou nabídnout různé splatnosti, obvykle od jednoho do deseti let, ale můžete si zvolit i kratší nebo delší časový úsek. Poté, co všechny předchozí kroky projdete, zvolte si datum splatnosti, které vám nejvíce vyhovuje. V případě příkladu by datum splatnosti mohlo být 24. 3. 2022.
Jak vidíte, spočítání hypotéky není tak složité, jak se může zdát. Pokud jste o něm přemýšleli, je dobré si pořádně promyslet, které výhody vám banka nabízí a jaké datum splatnosti vám vyhovuje. Tím získáte lepší přehled o tom, kolik peněz budete potřebovat a jak dlouho budete hypotéku splácet.

Napsat komentář