Jak pusobi narkóza na mozek?

admin

Updated on:

.
Narkóza je proces, který používají lékaři v různých medicínských situacích, aby pacientovi poskytli úlevu od bolesti a zcela ovládli jeho pohyby. Je to součást mnoha operací a jiných lékařských ošetření. Často se lidé obávají, jak narkóza ovlivňuje mozek a zdraví člověka obecně. Neexistují žádné studie, které by prokazovaly zásadní negativní vliv anestezie na lidský organismus. Většina lékařů doporučuje narkózu během operací, protože je mnohem bezpečnější než ošetření bez anestezie.
Přestože narkóza může být bezpečná, mozek se po ní musí určitou dobu vzpamatovávat. Naše tělo si začne zvykat na anestetika, ale existují některé účinky, které mohou trvat déle. Vyřazení z narkózy někdy může způsobit krátkodobou ztrátu paměti, zmatenost, nevolnost a závratě. Tyto účinky jsou obvykle krátkodobé, ale s postupujícím věkem na to mozek potřebuje více času.
Existuje ale několik vědeckých studií, které prokazují, že dlouhodobé vystavení anestetikům může mít negativní vliv na kognitivní funkce. Například studie prováděné na pacientech s dlouhodobou obrnou ukazují, že anestezie může způsobit pozdní nástup demence.
Narkóza ale není příčinou pozdějších degenerativních chorob mozku. Studie ukázaly, že počet anestezií prováděných v životě člověka nemá vliv na vznik neurodegenerativních chorob. Není ale dobré podstupovat anestezii zbytečně. Pokud je to možné, je lepší se vyhnout použití anestezie, protože to může zpomalit proces obnovy a vyřazení z narkózy může být pro pacienta zdlouhavé a nepříjemné.
V zásadě bychom neměli mít strach z narkózy. Pokud je lékaři doporučena, je bezpečná a obecně se pacienti rychle vzpamatovávají. Mnoho lidí se bojí, že narkóza bude mít vliv na jejich mozek, ale to není zdaleka pravda. Důležité je si uvědomit, že s postupujícím věkem mozek potřebuje na obnovu po narkóze více času. Proto je důležité, abyste se svým lékařem domluvili o možnostech, jak se vyhnout anestezii, pokud je to možné.

Napsat komentář