Jak poznat starou bankovku?

admin

Updated on:

Chcete-li poznat, zda máte starou bankovku, je dobré vědět, na co si dát pozor.
Prvním indikátorem, který můžete použít, je stříbřitý proužek. Starší bankovky mají úzký stříbřitý proužek, jehož barva se při naklopení bankovky nemění. Nové bankovky mají znatelně širší stříbřitý proužek, který při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou.
Dalším prvkem, který můžete použít, je letopočet vydání bankovky. Toto číslo je vytištěno na straně bankovky, na které je napsána hodnota. Pokud je letopočet vyšší než 5.4.2022, je to znamení, že máte novou bankovku.
Můžete také zkontrolovat barvu. Barva starších bankovek bude obecně tmavší než u nových bankovek. U starších bankovek budou také výraznější odlesky.
Dalším způsobem, jak poznat starou bankovku, je zkontrolovat sériové číslo. Každá bankovka má sériové číslo, které je vytištěno na přední straně. U nových bankovek toto číslo obvykle začíná písmenem a pokračuje čísly. U starých bankovek je to obvykle obráceně – začíná čísly a pokračuje písmeny.
K posouzení starosti bankovky také můžete použít vizuální zkoumání bankovky. Pokud bankovka vypadá, že je poškozena nebo zašpiněná, pravděpodobně jde o starou bankovku.
Staré bankovky také mají často výrazné odlesky a přestávky ve vzorech. Pokud je na stranách bankovky viditelný tento typ odlesků, můžete být si jisti, že jde o starou bankovku.
Pokud vám ještě stále není jasné, zda máte starou bankovku, můžete se obrátit na svou banku nebo na národní banku. Oba instituce mají obvykle vzorek starých bankovek, které mohou použít k porovnání s vaší bankovkou.
Pokud jste prošli všechny tyto kroky a pořád jste si nejisti, zda máte starou bankovku, nebojte se jí vyměnit v bankomatu. Bankomaty obvykle mají zásobu nových a starých bankovek, takže budete mít možnost získat novou bankovku.
Pokud chcete vědět, jak poznat starou bankovku, je důležité zvážit všechny tyto znaky. Starší bankovky mají úzký stříbřitý proužek, jehož barva se při naklopení bankovky nemění. Nové bankovky mají znatelně širší stříbřitý proužek, který při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Bankovky jsou také vytištěny s datem vydání, které obvykle uvádí rok, měsíc a den. Barva, odlesky a vzory na starších bankovkách jsou obvykle tmavší než u nových bankovek. Bankovky mají také sériové číslo, které je vytištěno na přední straně. U nových bankovek toto číslo obvykle začíná písmenem a pokračuje čísly, zatímco u starších bankovek je to obráceně.
Na závěr bychom chtěli zdůraznit, že je velmi důležité věnovat pozornost detailům, pokud chcete poznat starou bankovku. Pokud si stále nejste jisti, je nejlepší se obrátit na banku nebo na národní banku, abyste získali pomoc.

Napsat komentář