Jak dlouho můžu být doma na 60%?

admin

Updated on:

Jak dlouho můžete být doma na 60%?

Mít práci, kterou milujete a do které jste se těšili, je jedna z věcí, které dávají smysl životu. Když se ale váš zdravotní stav náhle zhorší, může se zdát, že vaše pracovní život je v ohrožení. Naštěstí zákoník práce přináší pro ty, kteří se ocitnou v této situaci, řadu ochranných opatření.

Jak můžete být doma na 60%?

Důležitou součástí zákoníku práce je ustanovení, které zaměstnancům umožňuje být doma na 60% mzdy po dobu prvních 14 dnů poté, co zaměstnavatel oznámí jeho nemoci. To znamená, že zaměstnanec získá právo na náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku.

Pokud se zaměstnanec nevrátí do práce po 14 dnech, má od 15. dne nárok na nemocenské (§ 192 zákoníku práce).

Kolik dní mohu být doma na 60%?

Podle tohoto ustanovení může zaměstnanec být doma na 60% mzdy po dobu prvních 14 dnů. To znamená, že zaměstnanec může být doma až po dobu čtrnácti dnů, než bude mít nárok na nemocenskou.

Kdy musím podat žádost o náhradu mzdy?

Zaměstnanec musí podat žádost o náhradu mzdy zaměstnavateli nejpozději do jednoho týdne po nástupu nemoci. Zaměstnavatel je pak povinen zaslat potvrzení, které potvrdí, že je zaměstnanec oprávněn k náhradě mzdy.

Je to povinnost zaměstnavatele?

Ano, zaměstnavatel má povinnost vyplatit zaměstnancům náhradu mzdy, která je dána ustanovením zákoníku práce. Je také zodpovědný za zajištění potvrzení o právu zaměstnance na náhradu mzdy.

Ještě jedna věc, na kterou byste se měli zaměřit, je to, že pokud se zaměstnanec nevrátí do práce po dobu 14 dnů, má nárok na nemocenské po 15. dni.

Závěr

Jak je vidět, zaměstnanec má právo na náhradu mzdy od zaměstnavatele ve výši 60 % průměrného redukovaného výdělku po dobu prvních 14 dnů, a pokud se zaměstnanec nevrátí do práce, pak má od 15. dne nárok na nemocenské. Abyste měli nárok na náhradu mzdy, musíte zaměstnavateli podat žádost o náhradu mzdy nejpozději do jednoho týdne po nástupu nemoci. Navíc zaměstnavatel je zodpovědný za zajištění potvrzení o právu zaměstnance na náhradu mzdy.

Napsat komentář