Co s autem po zemřelém?

admin

Updated on:

.

Když někdo zemře, může to být pro jejich blízké nesmírně smutná doba. Těžké je ale i vyřizování administrativních záležitostí po zemřelém. V tomto článku se budeme soustředit na to, co je třeba udělat s vozidlem.

Když někdo zemře a měl auto, mělo by se to vozidlo přehlásit dle zákona na nového majitele do 10 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví. Většinou se bude jednat o právního dědice, tedy osobu, která je uvedena v závěti, nebo osobu, která má právo dědictví podle zákona.

To znamená, že přímý dědic je osvobozen od případné platby EKO poplatku a neplatí ani správní poplatek 800 Kč, který je v současnosti stanovený zákonem. Ovšem při dalším prodeji vozidla již nový majitel případný EKO poplatek plně hradí.

Máte-li ale nějaké obavy, že se musíte vozidlem zabývat hned po úmrtí blízké osoby, můžete si nechat čas. Přestože 10 dní je počet, do kterého je třeba se postarat o přehlášení, můžete mít i několik měsíců, než se k tomu dostanete. Při přehlášení vozidla se však musíte postarat o některé dokumenty.

Vozidlo musí mít platnou technickou kontrolu. K tomu je třeba mít platnou STK (technickou prohlídku) a příslušnou emisní zprávu. Pokud nemáte tyto dokumenty, měli byste se o ně postarat.

Dalším dokumentem, který je vyžadován, je potvrzení o osvobození od EKO poplatku. Tento dokument musí být vyplněný a podepsaný právním dědicem a zaslán na místní úřad dopravy. Tento dokument je třeba, pokud se chcete vyhnout poplatku za EKO.

Nakonec ještě potřebujete potvrzení o zaplacení správního poplatku 800 Kč a doklad o nabytí právní moci rozhodnutí o dědictví.

Když budete mít všechny tyto dokumenty, můžete se postarat o přehlášení.

Přehlášení vozidla po zemřelém je tedy velmi důležité. Je důležité, abyste se o to postarali včas, abyste se vyhnuli nechtěným poplatkům. Důležité je i ujistit se, že máte veškeré potřebné dokumenty. Ušetří to čas a peníze.

Napsat komentář