Co je na stokoruně?
Jsme na pokraji velké změny. Brzy budeme slavit pětileté výročí od doby, kdy byly pouze padesátikorunové mince v platnosti. Následující den přivítáme zánik papírové padesátikoruny a její výměnu v pobočce ČNB. Není pochyb o tom, že se mění doba, ale jedna věc zůstává stejná: naší nejlevnější bankovce nechybí postava našeho největšího Čecha Karla IV.
Pokud jste někdy drželi stokorunu v ruce, jistě jste si všimli, že na lícní straně je portrét císaře Karla IV. a na rubové straně je vyobrazený Karlův most v Praze. Na stokoruně je také nápis „KAREL IV. 1355-1437”, který připomíná jeho datum narození a úmrtí.
Karel IV. byl císař z dynastie Lucemburků, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších panovníků v historii Česka. Během jeho vlády byla vybudována nová města a infrastruktura. Karel také vyhlásil pražskou univerzitu a založil Karlův most, jeden z největších památek Evropy.
Stokoruna byla vydána v roce 1993 a od té doby se změnila pouze párkrát. V roce 2002 byl na rubové straně přidán jednoduchý nápis „Česká republika“ a v roce 2007 byla stokoruna přepracována tak, aby bylo obtížnější zneužívat ji padělateli.
Stokoruna má kromě Karla IV. také jiné symbolické významy. Na její lícní straně jsou vyobrazeny tři lvi, kteří symbolizují sílu a moc České republiky. Na rubové straně je na pravé straně nápis „ČESKÁ REPUBLIKA“ a na levé straně jeho překlad do latiny „REPUBLICA BOEMIAE“.
30. 5. 2022 bude den, kdy bude zánik papírové padesátikoruny definitivní. Následující den budeme vítat příchod stokoruny a Karla IV., který bude vždy trůnit nad touto nejlevnější bankovkou.
Stokoruna je jedním z nejstarších mincí v České republice a symbolizuje moc a sílu naší země. Karel IV. je na její lícní straně, aby byl vždy připomenut jako jeden z největších českých vládců. Zatímco se mění doba, stokoruna zůstává stejná. Její historie bude nadále trvat, a to až do 30. 5. 2022, kdy skončí doba, po kterou lze papírovou padesátikorunu vyměnit v pobočce ČNB.